Guide

Tapu, Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen, arazinin üzerine inşa edilmiş yapının ya da arazinin bir bölümünün sahipliğini gösteren, herhangi usulsüz bir durum kanıtlanana kadar hukuki alanda geçerli sayılan yazılı ve resmi belgedir. Her gayrimenkule ait bir tapu belgesi bulunur. Gayrimenkulle ilgili tüm bilgiler ise bu tapu belgesinde yer alır.

Tapu Belgesinin Renkleri Ne Anlama Gelir?


Mavi ve pembe renge sahip olan tapu belgeleri, tasarım ve içerik olarak aynıdır ancak sahip oldukları nitelik ile birbirlerinden ayrılır.

Mavi renkli tapu belgesi nedir?

Mavi renkli tapu belgesi, mülkün arsa olduğunu, üzerinde henüz yapı bulunmadığını ya da yapının inşaatına yeni başlandığını simgeleyen tapu belgesi olarak bilinir. Mavi renkli tapu belgesine sahip olan arsalar henüz kat mülkiyetine geçilmediğini gösterir.
Pembe renkli tapu belgesi nedir?
Pembe renkli tapu belgesi ise mülke ait inşaatın tamamlanmasının ardından projede onaylı bağımsız bölümlerin olduğunu, mülkün kullanım alanlarını ve belirli hisselerinin olduğunu ifade eder. Pembe renkli tapular, kat mülkiyeti alınmış mülklere verilir.

Günümüz gayrımenkul sektöründe sıfır daire fiyatlarının artması sebebiyle bir çok misafirimiz ikinci el seçeneklere yönelmekte. Tapu üstünde yazılan satış rakamlarının düşük gösterilmesi sebebi ile Vatandaşlık Misafirlerimiz için bir dezavantaj sağlamaktadır. Fakat bu her daire için geçerli değildir. Şirketimizin sunduğu, Istanbul’un merkezi konumlarındaki ikinci el portföyleri, vatandaşığı uygun olması yatırımınıza yatırım katmaktadır.

 

İstanbul’da satılık ikinci el emlak alma süreci nasıldır?

Araştırma: Profesyonel ve tecrübeli ekiplerimiz, sürekli olarak güncel portföyleri inceleyip, doğru portföyleri müşterilerimize sunmaktadır.

Depozito ve satış sözleşmesi: Mülkü kilitlemek için, ikinci el mülkün alıcısı, seçilen mülkün fiyatına bağlı olarak en az 5.000$ veya daha fazla depozito yatırmak zorundadır.

Hukuki işlemler: Türk Vergi numaranız ve işleme devam edebilmek için herhangi bir Türk bankasında bir banka hesabınız olmalıdır. Bu nokta da ekiplerimiz size, işlemleri temin edecektir.

Tapu İmzalama ve Devam Etme: Yukarıdaki tüm işlemler tamamlandığında sıra 2. el tapu senedini imzalamaya gelir ve işlemler tamamlanır.

 

Avantajı Nedir?

Fiyat Avantajı :Fiyatların ikinci el piyasasında uygun olma sebebi, güncel piyasa fiyatlarından değil, daire sahiplerinin/yatırımcıların elde etmek istediği kar oranları ile ölçülür.

Kar Oranlarının Yüksek Olması :Özellikle fırsat daireler olarak tanımladığımız, genellikle ihtiyaçtan sebep yapılan saıtşlar da, piyasanın altında seçeneklerimiz oluyor. Doğru zamanda, doğru portföy ile kar oranları arttırılabilir.

Kiracılı Daire Seçenekleri :Tapu devri ile yapılan kiracılı daire satışlarında, yatırımlarınızdan hemen bir ay sonrasında gelir elde etmeye başlayabiliriz. Yatırımlarınız için herhangi bir zaman/masraf kaybınız olmaz.

  1. Belediyeden Rayiç Bedel Alınmalı ve Emlak Vergisi Ödemesi Yapılmalı
    Tapuya gitmeden önce konutun bağlı bulunduğu belediyeye gidilerek rayiç bedel alınması gerekir. Bu süreçte ekiplerimiz bilgilendirmeleri vererek, işlemleri tamamlayacaktır.
  2. Tapu Müdürlüğüne Başvuruda Bulunmalı
    Tapu müdürlüğüne alıcıya gerek olmadan satış personellerimiz veya vekilimiz satış işlemi için başvuruda bulunabilir. Başvuru direkt tapu müdürlüğüne gidilerek yapılabileceği gibi Tapu Kadastro Müdürlüğünün internet sitesi üzerinden randevu alınarak da yapılabilir.
  3. Evrak Tesliminden Sonra Satış İşlemi ve Randevu Verilmesi
    Evrakların tesliminden sonra tapu departmanı yoğunluğuna göre en geç iki/üç hafta içerisinde satışın yapılacağı saat ve tarih, tapuya bildirilen telefon numaralarına SMS olarak gelir. Bu noktada, vekillerimiz randevuya gidip, tapu işlelerini bitirip ardından tapuyu aynı gün içinde alacaktır.